Kentsel Dönüşüm Rehberi #5 Gayrimenkul Değerleme Uzmanının Önemi


Kentsel Dönüşüm Rehberi #5 Gayrimenkul Değerleme Uzmanı

 

Herkese merhaba,

Ben inşaat Mühendisi __ Avukat emrah Çavuşoğlu

Giriş videomuzda, 3 meslek erbabına ihtiyacımız var dedik. İnşaat mühendisi mimar ve avukat. Bu kişilerin önemini ilk 3 videomuzda anlattık. Şimdi ise, 2 defaya mahsus, neden SPK lisanslı, Gayrimenkul Değerleme Uzmanınıza ihtiyacınız olduğunu anlatıcam.

 

Kentsel Dönüşüm süresince, gerek müteahhitle anlaşırken, gerekse yeni yapıyı, malikler arasında paylaşırken, maddi anlaşmazlıklar çıkar. Müteahhit aşırı pay mı istiyor, makul mü? Kim, hangi daireyi alacak? Ortaya değer farkları çıkacak. Bir malikin yeni dairesi, 2 kat değerlenirken diğer malikin dairesi 3 kat değerleniyor. Paylaşım nasıl olacak. İşte burada Gayrimenkul Uzmanı Devreye giriyor. Anlaşmazlıklar çıkmadan, kimin ne hakkı var ise değerlendiriyor, bilgilendiriyor. İşte burada önemli olan şu, bina yıkılmadan önce, tek bir daire değil bütün binada, hakkaniyetli bir değerleme yapılmazsa, bina yıkıldıktan sonra geçmiş olsun.

Hakeza, yeni yapılması planlanan binanın, projesi netleştikten sonra, yine gayrimenkul değerleme uzmanına danışılması çok önemli. Kim, ne değerde, yeni daire alıyor? Böylelikle, sen çok aldın, ben az aldım gibi tartışmaların önüne geçilmiş olur. Yeni yapılacak binada da, bu değerleme yapılmazsa, daire paylaşımı adaletsiz oldu diye, yıllar süren davalara konu olabilir. Hele bir de arsa payı mevzuu var. Bundan 30 40 yıl önce yapılan dairelerin arsa payları, çoğunlukla gerçeği yansıtmıyor. Tapuda yazana güvenmeyin. Gerçek olmayan arsa paylarına göre, alınan çoğunluk kararları, ileride geçersiz hale gelebilir.  Bunun da tespit edilmesi önemli. İşte bu değerleme bina yıkılmadan evvel yapılmazsa, yıkıldıktan sonra, dairemizin değeri tam olarak tespit edilemeyebilir. Hak kaybına uğrayabiliriz. “DAİRENİN M2 ORANINA GÖRE HESAPLANIYOR” Şeklinde basite indirgemeyin. Tabloda gördüğünüz üzere, onlarca kriter var.

Ha! bu değerleme yapılsa dahi, dava açanlar olabilir. Ama sonucu kolay kolay değişmez. Hesaplama metodu belli. Matematik belli.

Gördüğünüz üzere ilk 4 videoda anlattığım teknik konuları, ne mimar ne mühendis ne de avukat tek başına bilemez. Hele kulaktan dolma bilgiler, eş dost tavsiyesi ile hiç olmaz.

 

Kentsel dönüşüm sürecinde ihtiyacımız olan danışmanları belirledik. Sıradaki videomuzda, örnek bir Kentsel Dönüşüm sürecini yürüteceğiz. Tüm binalar için geçerli konulara değinebiliriz. Videomuzu beğendiyseniz, devamı için abone olun, lütfen beğenin ve paylaşın ki, daha fazla kişi bu bilgilere ulaşsın. Dinlediğiniz için teşekkürler.

Leave a Comment