Kentsel Dönüşüm Rehberi #4 Avukatın Önemi


Kentsel Dönüşüm Rehberi #4 : Avukatın Önemi

Herkese merhaba,

Ben inşaat Mühendisi __ Avukat emrah Çavuşoğlu

Kentsel Dönüşüm Giriş videomuzda, 3 meslek erbabına ihtiyacımız var dedik. Bu videomuzda avukata neden ihtiyacımız olduğunu anlatıcam.

  1. İnşaat mühendisinden veya mimardan aldığımız tavsiyelerle karar verirken, avukata ihtiyacımız var. Çünkü avukatımız bütün bu teknik konuları, hukuka uygun bir şekilde sözleşmemize yazmalıdır. Hakeza mimar ve mühendis danışmanlarımız ile, nasıl ilerleyeceğimizi belirten sözleşmemizi, yine avukatımız ile şekillendirebilirsiniz. Mimar ve mühendis, kaç toplantımıza katılıcak. Kaç saat sözlü danışmanlık verecek, hangi dökümanları yazılı hazırlayacak, kaç sefer şantiyenize kontrole gelecek gibi.
  2. Avukatımızdan, öncelikle kentsel dönüşüm süreci hakkında bilgi alacağız. Çünkü süreç resmiyete dökülmeden evvel alınması gereken aksiyonlar var. Binadaki, mevcut ipotek ve şerhlerin durumu. Kentsel dönüşümün sunduğu, bir takım avantajlar var. Vergi indirimi, kredi, kira yardımı, muafiyetler vb. avantajlardan faydalanmamız için, tarih ve süreler önemli. Örneğin aramızdan birisi, dairesini satıp bu kentsel dönüşüme hiç bulaşmak istemiyor. İşte bu satışta TAPU HARCI ödenmemesi için, riskli yapı tespit tarihi önemli.
  3. Toplantı ve karar yeterlilik sayıları, bildirim usulleri nelerdir? Haksız yere, kentsel dönüşümü engelleyen, 3 te 1 lik azınlığın akıbeti nedir. Veya, haksız yere, 3 te 2 çoğunluğu kullanarak, 3 te 1 in hakkını yemek isteyenlerin akıbeti nedir.

Özellikle, süreçle ilgili tüm malikleri birlikte bilgilendirmek, süreç boyunca yaşanabilecek, kavga ve tartışmaların önüne geçer. Zira genç yaşlı herkes, hakkının yenmesinden korkmaktadır.

Müteahhitle yapılan pazarlıklarda da, yine bu 4 mesleğin bulunması elzemdir. Zira pazarlıklarda uzlaşılan her konu, istisnasız kayıt ve imza altına alınmalıdır. Maalesef bir çok konu, “MÜTEAHHİT BİZE ŞÖYLE DEMİŞTİ” şeklinde ortada kalabilmekte, yanlış anlaşılabilmekte ve ileride mahkemelere yansımaktadır. Bu müteahhit açısından da faydalı olacaktır. Kötü niyetli bir müteahhit, böyle sağlam bir grubunuz olduğunu görünce, sizden uzak durur. İyi niyetli bir müteahhit ise, konuyu bilen kişiye, kolaylıkla izah edebilir. Hızlı hareket edilir.

Kentsel dönüşüm tümüyle yolunda giderse, Avukatımız, mühendis ve mimarla, mutabakata vararak, süreci tamamlayacaktır. Alacağınız ya da borcunuz kalmayacak şekilde. Bu kontrol ve mutabakat olmadan, müteahhiti ibra ettiniz mi geçmiş olsun. Çünkü, hukuken ibra etmek, kabaca, borç ve alacak ilişkisiniz kesin bir şekilde sonlandırmaktır.

 

Bu videoda, avukata danışmanın önemini, sadece birkaç örnekle açıkladım. Daha nice örnekler var. Bunlarla yetinmeyin, ezbere iş yapmayalım, mutlaka meslek erbanına danışalım. Ki mağdur olmayalım.  En azından, hele ki inşaat gibi çetrefilli bir sözleşmeyi, bir avukata danışmadan, başkasının sözleşmesine bakarak, asla ve asla imzalamayın. Hazırsanız, bir sonraki videoda, kentsel dönüşümde Gayrimenkul Değerleme Uzmanı’nın önemini izleyebilirsiniz. Videomuzu beğendiyseniz, devamı için abone olun, lütfen beğenin ve paylaşın ki, daha fazla kişi bu bilgilere ulaşsın. Dinlediğiniz için teşekkürler.

Leave a Comment